• Tel: 0 532 577 73 86
  • Mail: sohoglurasim@hotmail.com /sohoğlurasim@gmail.com
Twitter Facebook

Ürünler

AFRODİT HEYKELİ -Knidos Afroditi (Çıplak Afrodit )

AFRODİT HEYKELİ -Knidos Afroditi (Çıplak Afrodit )

  • Fiyat: 850 TL

AFRODİT HEYKELİ

 KOD :HYKL-05

YÜKSEKLİK : 70 cm

MALZEME : Sertleştirilmiş ,elyaflı , taş tozu ve seramik tozu döküm.Darbelere dayanıklı.su geçirmez.

KARGO : Alıcı öder.

 

Knidos Afroditi ya da Çıplak AphroditDatça Yarımadasının batı ucunda yer alan antik Knidos şehrinde bulunan ünlüAfrodit heykelidir. Atinalı heykeltraş Praksiteles’in beyaz, sert mermerden[1] yaptığı heykel, dünyadaki ilk çıplak kadın heykeli olması bakımından önemlidir.[2] Heykelde tanrıça Afrodit, sol elinde kıyafetini tutar ve sağ eliylede cinsel bölgesini kapar biçimde betimlenmiştir. Heykeli görmek için diğer birçok şehirden Knidos'a ziyaretçi geldiği anlatılır.

Pranksites, İstanköy Adası sakinlerinin siparişi için iki Afrodit heykeli yapar. Bunlardan birinde tanrıça figürü örtülüyken diğerinde tanrıça çırıl çıplaktır. Ada sakinleri, çıplak heykeli almak istemez ve heykel Knidos şehri tarafından alınır ve şehrin en yüksek terasına yerleştirilir.[3]

O zamana kadar tanrı heykelleri çıplak yapılır ama tanrıça heykellerinin sadece gerdan ve bir göğsü açık olurdu. Dünyadaki ilk çıplak tanrıça heykeli Datça'daki bu heykeldir. Knidoslular parlak dönemleri geride kalıp yoksullaştıklarında bile Bithynia Kralının büyük para önerisini, yapılan halk oylaması sonucu geri çevirip heykelleriyle birlikte sıkıntıya katlanmayı seçerler.